Refleksologia jest jedną z metod holistycznej (traktującej człowieka jako jedność duszy, ciała, umysłu i emocji) autoterapii, mającej na celu uruchomić w człowieku jego wewnętrzne siły w celu osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia. Polega ona na uciskaniu refleksów (odpowiednich punktów znajdujących się na stopach). Każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny, bądź część ciała.
Refleksologia, będąc terapią holistyczną, opiera się na koncepcji, w której cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach. Zgodnie z tą teorią żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Dlatego też nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała prowadzi do tego, że pozostałe muszą pracować ciężej, żeby skompensować zaburzenia energii. Praca na refleksach stóp ma powodować usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne
i doprowadzić organizm do naturalnego stanu równowagi energetycznej. Poprzez uciskanie punktów odruchowych za pomocą kciuka i palców, poprawia się krążenie i stymuluje układ nerwowy, w celu uregulowania zaburzonych funkcji organizmu. Wspomaga się w ten sposób naturalny proces samoleczenia.
Korzyści z refleksoterapii stóp:
Reakcje na masaż refleksologiczny stóp:
Przeciwwskazania do masażu refleksologicznego stóp.
Przeciwwskazania bezwzględne – zabieg nie może być wykonywany:
Przeciwwskazania względne –zabieg jest wykonywany, ale ze szczególną ostrożnością:
Zasada serii zabiegowej:
Refleksologia nie jest „technika jednego zabiegu”.
Klient powinien odbyć pełną serię zabiegową- nawet w przypadku pojawienia się pierwszych symptomów poprawy zdrowia (seria to od 8 do 10 zabiegów – 1 lub 2 razy w tygodniu, dla uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się 2 sesję tygodniowo). Jeden zabieg nie zlikwiduje problemów, które rozwijały się w ciągu kilku lat! W przypadku uzyskania pozytywnych efektów końcowych terapii, wskazane jest dalsze okresowe powtarzanie serii zabiegowych lub pojedynczych zabiegów w celu zachowania zdrowia tzw. zabiegi przypominające (1 raz w tygodniu, 1 raz na dwa tygodnie, 1 raz na 3 tygodnie lub 1 raz w miesiącu od każdego kolejnego zabiegu).
Brak rezultatów po kilku spotkaniach oznacza, że ciało nie jest otwarte na proces samo leczenia i z powodu różnych czynników, takich jak przyjmowanie silnych leków lub nastawienie psychiczne blokuje postępowanie terapeutyczne.